Wioska Santa Clausa

Jednym z miejsc gdzie budzi się we mnie wewnętrzne dziecko skacząc i dokazując, uśmiecham się od ucha do ucha, a oczy skrzą jest Wioska Świętego Mikołaja.

Dom Santa Clausa
Dom Santa Clausa
DSCF5801
Bałwan gigant strzegący wejścia to Santa Clausa. Jeśli mimo tego strażnika uda nam się wejść do środka i tak czeka nas przeprawa przez labirynt pełen trzeszczącej kry, zanim dotrzemy do czekającego na nas Nikolausa 🙂

Rovaniemi vs. Papapiiri

Wioska Santa Clausa znajduje się około 8 km   powyżej Rovaniemi na Kole Podbiegunowym czyli Napapiiri.

DSCF5878
Brama – cyrkiel” wyznaczająca Koło polarne. Widok zza Koła, ok. 8 km na wprost jest Rovaniemi

Koło polarne wyznacza granicę powyżej której zachodzi zjawisko dnia i nocy polarnej. U Mikołaja na podwórku 21 czerwca słońce nie zachodzi poza horyzont.

DSCF5870
Latarnie w mikołajowej wiosce wyznaczają Krąg polarny. Idący na wskroś przez domek Santa Clausa.

O wiosce mikołajowej mówi się po prostu Napapiiri i taki jest też adres do tego chyba najbardziej zasypywanego listami brodacza. Gdybyście chcieli i Wy przesłać mu pozdrowienia lub listę życzeń, oto adres: Santa Claus Main Post Office, FIN – 96930 Arctic Circle.

DSCF5875
Główny Urząd Pocztowy w Napapiiri

Samo Rovaniemi jest również bardzo istotnym miastem i nie dlatego, że ma tak zacnego sąsiada. Jest stolicą fińskiej części Laponii. W nim mieści się Uniwersytet Lapoński, centra kultury, sztuki i urzędy.

DSCF5901
Zdjęcie zrobione 6 grudnia w Święto Niepodległości Finlandii. Finowie nie „szafują” swoją flagą. Nie wisi ona na urzędach państwowych czy innych znaczących miejsca. Wywiesza się ją na okoliczność ważnych wydarzeń. Święto narodowe takim jest.

Jakie atrakcje u Nicolausa?

Napapiiri działa cały rok, można więc Poprosić Santa o prezent w maju czy czerwcu. W tych okresach nie uświadczymy jednak wszystkich atrakcji jakie niesie ze sobą to miejsce. Sam Mikołaj oczywiście będzie, jego elfy, które chętnie nam zrobią z nim zdjęcie za drobne 30 Euro też.

miki
Ja swoje zdjęcie z Mikim też oczywiście mam 😀

Będą otwarte sklepy, które przez cały rok wyglądają, jakby już jutro była Wigilia. Kawiarenki i restauracje też nas przywitają otwarcie. Poczta również. Co ciekawe, gdy będziemy chcieli wysłać list, będziemy mogli wybrać zimowy

20150629_102746
W Głównym Urzędzie Pocztowym jest tablica, a na tejże zestawienie ile listów i z jakich stron przybywa. Polska na silnej pozycji.

znaczek, a elf – poczmistrz przybije nam specjalną pieczątkę. Do wyboru będziemy też mieli 2 skrzynki pocztowe. Jedna działa w „trybie normalnym”, czyli list do adresata dotrze kilka dni od wysłania. I druga, świąteczna. List poczeka sobie, może lekko kurz go przykryje, ale elfy o nim nie zapomną, wyślą go zimową porą, by doszedł przed świętami.

Taki mróz to nie mróz.

Jedne z najwspanialszych atrakcji są dostępne jednak wyłącznie gdy śnieg pokryje ziemię. A więc przejażdżka psim  zaprzęgiem

DSCF5838
W siną dal… I to dosłownie. W grudniu dzień się kończy zanim się na dobre zacznie 😉

Zaprzęg żywiołowych husky, których największą frajdą jest bieg przez las i obszczekiwanie się nawzajem, to doświadczenie, które na długo zapada w pamięć.

DSCF5771

 

Jeśli komuś mało takiego zimowego safari, to parę krokóDSCF5787w dalej będą czekały sanie zaprzęgnięte w renifera. Ten będzie nas wiódł bardziej dostojnie, bez poszczekiwania. Więc by siedząc w saniach nie zrobiło nam się chłodno dostaniemy do okrycia nóg futro z renifera.

Lubiący adrenalinę i ci co nie boją się zasp śnieżnych mogą wybrać się na safari skuterem śnieżnym.

Dla wytchnienia, odpoczynku i poobcowaniaDSCF5778 z kulturą Samów (bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do używania określenia Lapończyk, jest ono jednak pejoratywne, mówmy więc Sam) można zajść do Koti, tradycyjnego namiotu Samów, gdzie w cieple ogniska będzie czekał na nas Szaman. Opowie skąd wzięła się Zorza Polarna, dlaczego w Finlandii tyle komarów i wiele innych ciekawych i wcale nie oczywistych historii.

 

DSCF5793
Przyłapana na pracy. Ale cóż to za praca – czysta przyjemność gdy za kompana ma się Szamana. W kategorii składana rymów właśnie osiągnęłam swój szczyt 😉

P.S. Proszę niech nie sypią się na mnie gromy, baty i cięgi. Tak, wiem, PRAWDZIWY Święty Mikołaj był biskupem, mieszkał w Mirze w dawnej Azji Mniejszej dziś zwanej Turcją. O tym też kiedyś napiszę… 😉

DSCF5898

Do Betlejem spieszcie

Niedawno obchodziliśmy Boże Narodzenie. Chyba najcieplejsze święta, mimo zimowej aury. Przyzwyczailiśmy się do bombek, brokatu, ostrokrzewu i sama nie wiem do czego jeszcze „świątecznego”. Warto się więc przyjrzeć miejscu, gdzie „Słowo stało się ciałem”.
DSCF2159
Czternastoramienna gwiazda pod którą mieści się skała żłóbka Chrystusowego. Nie jest to pierwsza gwiazda, ale jej wierny odlew. Jednym z warunków pokoju po Wojnie Krymskiej było odtworzenie i powrót na miejsce Gwiazdy Betlejemskiej.

„Piękna niczym z Betlejem”

Miasto niegdyś kupieckie. Bogate bogactwem sąsiedniej Jerozolimy. Gdy Jerozolima – miasto przecinania się szlaków kupieckich – przeżywała dobre dni. Tym dobrobytem cieszyło się i Betlejem. Gdy Jerozolimie wiodło się gorzej, Betlejem… sami rozumiecie.

DSCF2600
Plac Żłóbka przed Bazylika Betlejemską. Za plecami mamy Bazylikę, przed nami Meczet Omara.

Dlaczego tak było? Nie każdego kupca stać było na zatrzymanie się w Stolicy, wolał karczmy nieopodal, taniej, itp. Najbliższe „nieopodal” to Betlejem właśnie. Stało się ono sypialnią, zapleczem. I umiało na tym zarobić. Ukuło się nawet specyficzne powiedzenie obrazujące styl życia Betlejemczyków. Gdy amant chciał powiedzieć komplement pannie, mówił: „jesteś piękna niczym z Betlejem”. Mieszczki betlejemskie nosiły się pięknie i z przepychem. Może taki miały styl, a może przykrywały kompleks, że są z przedmieść a nie Stoliczne 😉

16
Widok na dzisiejsze Betlejem.
handel
Niegdyś handlowało się suknami i przyprawami. Dziś suvenirami 😉 Prym wiedzie wszystko z drzewa oliwnego i sandały i wielbłądziej (lub prawie wielbłądziej) skóry.

Stajenka betlejemska

Kiedy nasza europejska i bogata w drzewostan wyobraźnia słyszy „stajnia” automatycznie widzi drewnianą szopę. Na Bliskim Wschodzie nie marnuje się cennego drewna na lokum dla bydła. Wykorzystuje się naturalne groty, których często jest w bród. Pogłębia się je, poprawia, przystosowuje, by spełniały swoje zadanie. Tak właśnie było i w Betlejem.

DSCF2155
Józef jako pobożny Żyd nie mógł odebrać porodu. Jego pomoc ciche wsparcie i czuwanie przy Maryi. Stąd kaplica sąsiadująca z Grotą narodzenia zyskała imię Św. Józefa.
DSCF2154
Bazylika Betlejemska do niedawna jeszcze przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy. Zatarte freski, liczne zacieki itp. Na szczęście od 2 lat już trwa remont, który ma przywrócić jej świetność.

Gdy Maryja z Józefem przybyli do miasta szukali gospody. Niejedna tam była, skoro zatrzymywano się tam chętnie. A jednak zabrakło…Może to takie szczęście w nieszczęściu, że zabrakło. Miejsca noclegowe w dawnych zajazdach to często wspólna izba dla wszystkich podróżnych. Pod ścianami sienniki, albo i sama słoma. Jak gospodarz był porządny, to i zmieniał słomę, jak nie, to nie. Szafka nocna? A po co? Skoro i tak spało się w tym w czym się szło.

grota
W Grocie Betlejemskiej.

Mocno dyskusyjne to warunki by rodzić dziecko. Stajenka zapewniała więcej intymności, a zwierzęta dyskrecji.

baz.

Pierwsi goście

Ci pasterze to strasznie kontrowersyjna sprawa jest.

Fresk z wnętrza kaplicy na Polu Pasterzy.

Z owcami na hale, a dokładniej na Pustynię Judzką wychodziło się wczesną wiosną, powracało późną jesienią. Na taką pracę mogli sobie pozwolić modzi kawalerowie, którzy chcieli tak dorobić, by potem zaimponować rodzicom wybranki serca. „Uciekali” też ci, którzy z jakichś powodów nie powinni swego lica pokazywać w wiosce, by nie narażać się np. braciom uwiedzionej panny itp.
Taka najemna praca prowokowała też do nadużyć. Przyjemnie jest przecież zjeść młode jagnię z ogniska, zawsze można powiedzieć, że jakiś szakal je zjadł. Można też „na czysto” zarobić parę miedziaków, jak przechodzi jakiś głodny kupiec i che kupić owieczkę. Nasz szakal, jak zasmakowała jedna owca, nie odmówi sobie przecież drugiej. Stąd pasterzowanie było zajęciem dla nie dbających o dobrą reputację, lub takich którzy i tak takowej nie mieli.

pole pastaerzy
Kaplica na Polu Pasterzy w Betlejem. Swym kształtem ma przypominać tradycyjny pasterski namiot. Ma wręcz doskonałą akustykę. Kolędy brzmią w niej najlepiej.

Ale przecież o Jezusie mówi się, że jest Dobrym Pasterzem. Oczywiście. Ale Jezus nie był najemnikiem. Miał swoje owce, a o swój biznes się dba 🙂

aniol
Anioł, który nie dał się pasterzom wyspać. Nakazał iść do groty, gdzie „dziecię się narodziło”. Kiedyś „Pole Pasterzy” jak nazwa wskazuje, było polem do wypasania owiec. Dziś jest to jedna z dzielnic Betlejem, o tej samej nazwie.

„Uciekali na osiołku, przez pustyni żar…”

DSCF3738

Anioł nawiedził Tatę – Józefa nocą i nakazał ucieczkę do Egiptu. Inaczej, zarządzona przez Heroda „rzeź niewiniątek” nie ominie i jego Boskiego Syna. Uciekają więc. Ale noworodek chce jeść. Zatrzymują się więc.

DSCF2162
Wejście – zejście to Groty Mlecznej.

Na postój obrali grotę. Gdy Maryja karmi Jezusa kropla jej mleka spada na skałę, a ta bieleje. Do dziś skała w grocie pozostaje biała. I do dziś przybywają do niej rzesze pielgrzymów prosić o dar macierzyństwa.  Wielu zostaje to wynagrodzone.

DSCF3739
W zakrystii Groty Mlecznej są wyeksponowane liczne świadectwa tego, że warto właśnie tam modlić się o potomstwo.